„Collegium Witelona-Uczelnia coraz bardziej dostępna”
„Collegium Witelona-Uczelnia coraz bardziej dostępna”
Wraz z nastaniem Nowego Roku nasza Uczelnia przystępuje do realizacji kolejnego projektu, na który otrzymała dofinansowanie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 w naborze FERS.03.01-IP.08-001/24 „Uczelnie coraz bardziej dostępne” Priorytet 3, Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami. Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego z Krakowa.
Projekt skierowany jest do kadry Uczelni, pracowników administracyjnych i dydaktycznych oraz studentów i działaczy zrzeszonych wokół różnych struktur studenckich, jego celem jest zaś poszerzenie kompetencji zarówno kadry jak i przedstawicieli samorządu studenckiego i innych organizacji zrzeszających studentów w aspekcie świadomościowym oraz specjalistycznym z poszczególnych zagadnień, dot. niepełnosprawności (technologii, procedur, wsparcia psychologicznego, standardów wsparcia edukacyjnego, uniwersalnego projektowania itp.)
Celem projektu wartego 7 707 891,79 zł jest ograniczenie oraz eliminacja barier w zakresie korzystania z oferty edukacyjnej naszej Uczelni, poprawa szeroko rozumianej dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami (w tym osób z niepełnosprawnościami) oraz promowanie środowiska akademickiego przyjaznego dla wszystkich poprzez realizację kompleksowych zadań w ośmiu obszarach dostępności.
W ramach projektu zatytułowanego „Collegium Witelona-Uczelnia coraz bardziej dostępna” będziemy zatem podejmować szereg działań na rzecz dalszego promowania równości szans i aktywnego udziału w życiu społecznym naszej Uczelni.
Planowane działania przewidują między innymi wprowadzenie różnego rodzaju usprawnień, zakup urządzeń i wyposażenia do sal dydaktycznych, kupno materiałów dydaktycznych i edukacyjnych (materiały dydaktyczne dostosowane do OszP i OzN) a także oprogramowania i elementów doposażenia. Powyższe będą realizowane w ramach ośmiu obszarów:
1 Struktury organizacyjnej
2 Dostępności architektonicznej
3 Dostępności informacyjno-komunikacyjnej
4 Dostępności cyfrowej
5 Technologii
6 Procedur
7 Usług wspierających edukację
8 Działań podnoszących świadomość niepełnosprawności
Kwota dofinansowania ze środków unijnych wyniesie: 7 471 648,79 zł zaś czas realizacji dotyczy okresu od stycznia 2025 do końca grudnia 2028.
#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie
W ramach poprzedniej edycji konkursu, udało nam się zrealizować szereg działań, które uczyniły naszą Uczelnię znacznie bardziej dostępną i przyjazną dla osób z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami.
Wierzymy, że i tym razem uda nam się zrealizować szereg wartościowych przedsięwzięć, które ułatwią funkcjonowanie osobom ze szczególnymi potrzebami i niepełnosprawnościami i sprawią, że będą one chętniej uczestniczyć w życiu akademickim.